Erebos - Ursula Poznanski

25. srpna 2014 v 17:10 | Tisa |  Knižní recenze

Základní informace :

Název: Erebos
Autor: Ursula Poznanski
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 321 v pevné vazbě
Rok vydání: 2013
Cena: 299 Kč

Obálka:


Úvod do děje: (Obsahuje spoilery, max. do prvních čtyř kapitol)

Oblíbený středoškolák a basketbalista Nick Dunmore spozoruje, že se mezi jeho spolužáky šíří prazvláštní balíček, o kterém mu nikdo nechce podat žádné bližší informace. Současně velká část jeho spolužáků vynechává školu a tráví celé dny doma. Brzy je balíček nabídnut i jemu, ale jen za dodržení několika velmi specifických podmínek, například nikdy o jeho obsahu nemluvit. Zvědavost Nicka donutí všechny zásady přijmout a on brzy zjišťuje, že středem všeho dění je nenápadná počítačová hra jménem Erebos. Hra je ale vysoce návyková a nanejvýš podivná. Zdá se totiž, že o svých uživatelích ví každou maličkost, pozná, kdy lžete a také se nebezpečně rychle šíří. Navíc často udílí hráčům tajuplné úkoly v reálném světě, například doručovat balíčky z místa na místo. Ani Nick nezústává imunní a jeho herní já, temný elf Sarius se stává jeho nedílnou součástí. Co Erebos vlastně chce a kdo ho vytvořil?

Co si myslím já?

Erebos mi zpočátku trochu připomínal v poslední době celkem populární knihu Ready player one. Začátek byl opravdu trochu podobný, ale po pár stránkách se začne vyvíjet naprosto jiným směrem a získá svou originalitu. Koneckonců, knihy na téma PC her nějaké společné znaky mít musí.

Na knížce bych hlavně pochválila styl vyprávění. Některé nedůležité části se mi sice zdály mírně fádní a jednotvárné, ale vyprávění soubojů a akčních scén je prostě na jedničku. Přestože jich najdeme v ději požehnaně, za celou dobu mě části situované jako souboje virtuálních postav nezačaly ani na vteřinu nudit. Za to palec nahoru. Výborná byla i atmosféra dělící svět Erebosu od toho našeho.

Dále mě neobyčejně zaujala provázanost hry a reálného světa. Detailní zpracování na této úrovni by nemělo zůstat bez povšimnutí. A podobně hodnotím i detektivní zápletku. Ke konci se nám stále víc a víc odhaluje identita toho, kdo se krčí uprostřed sítě a tahá za nitky. Někdy v polovině knihy jsem začala mít tušení, které se neustále potvrzovalo, a stejně jsem nakonec byla "vedle jak ta jedle". Už dlouho mě žádná kniha tak nespletla. Všechno do sebe dokonale zapadá a mou jedinou útěchou je to, že jsem na konci zjistila identitu většiny důležitých virtuálních hrdinů. Kdo se skrývá za postavami Lord Nick, nebo například BloodWork, mi vrtalo hlavou po většinu knihy.

Ovšem vytkla byc nedostatečnou práci s postavami. Ani o samotném Nickovi se toho moc nedozvíme a vedlejší charaktery mají pro sebe naprosté minimum prostoru, takže si leccos musíme domýšlet. Pokud vám Nick Dunmore nesedne, je těžké si v Erebosu oblíbit někoho dalšího.

Také mi trochu vadilo nepřirozené vyjadřování charakterů. Podle mě by autorka udělala lépe, kdyby svého hrdinu nahradila hrdinkou. Nicole Dunmoreová přeci taky nezní špatně a já bych si tady na blogu nemusela stěžovat na Nickovu zženštilost a ješitnost, jelikož bych ji považovala za přirozenou. Nickův styl vyjadřování na mě navíc působí poněkud nepřirozeně a moc k němu nesedne.

Konec knihy byl opravdu velmi překvapivý a neočekávaný, přesto vyzněl logicky a reálně. Malým mínusem je pro mě přehršel informací, ve kterých jsem se občas ztrácela. Autorka mohla poskytnout jednu nebo dvě indicie o několik kapitol dříve a příběh by byl o dost srozumitelnější.

Erebos je zajímavá a čtivá oddychovka. Hlubší myšlenku musíte hledat opravdu hluboko, ale kdo hledá, ten najde. :) Kniha si svou tajuplnou atmosféru zachovává až do naprostého konce. V žádném případě nelituji, že jsem si Erebos přečetla. Našla jsem na něm sice dost chybiček, ale já jsem prostě neuvěřitelný "rejpal". Ohledně hodnocení, chvíli jsem váhala mezi číslem 2 a číslem 3. Erebos je tak uprostřed. Nakonec ale dávám trojku, za tu atmosféru a akčn scény si ji Erebos plně zasluhuje. Zázrak to není, ale za přečtení stojí. Co vy na to?

Budu ráda za každý komentář. :)
Dole pod článkem můžete vyjádřit svůj názor na Erebos.
Příště se můžete těšit na recenzi kniy Fenomén od Marie Lu, pokračován mé zamilované Legendy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama