Fenomén - Marie Lu

26. srpna 2014 v 8:00 | Tisa |  Knižní recenze

Základní informace:

Název: Fenomén
Autor: Marie Lu
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 343 v pevné vazbě
Rok vydání: 2013
Cena: 299 Kč

Obálka:


Úvod do děje: (Obsahuje spoilery max. do prvních 40ti stran)

V minulém díle urazili Day a June dlouhou cestu, na kterou Fenomén bezprostředně navazuje. Po záchranné misi se náš pár vydává přímo do Las Vegas, města patriotů, kde se chtějí k rebelům připojit a společně Koloniím dopomoci k vítězství ve válce a ke znovuvytvoření Spojených států amerických. Starý Elektor Primo umírá a na jeho místo nastupuje Elektorův syn, sympatický a mladý Anden. Patrioti mají v plánu jej urychleně odstranit a kdo by byl pro tuto misi vhodnější než Zázračné dítě republiky spolu s nejhledanějším zločincem světa?

Day o svém poslání nepochybuje, ovšem June už tak neotřesitelná není. Je Anden opravdu tak špatný, nebo je právě on klíčem k lepší budoucnosti? Day s June jsou odlišnější, než by se možná zdálo a budoucnost se nedá jen tak přemalovat na růžovo. Dokážou tento rozkol přestát, nebo podlehnou intrikám?

Co si myslím já?

Přestože jsem se do prvního dílu (Legenda) už při prvním čtením bezhlavě zamilovala, čtení tohoto pokračování jsem se pokusila o kousek odložit. Fenomén jsem se snažila otevírat s trochou nadhledu a beze snahy vychvalovat ho jen kvůli kvalitám Legendy. Byl to chabý pokus ovládnout se a ani jsem se nemusela snažit. :) Fenomén totiž přikrášlit nepotřebuje, je dokonalý i bez toho. Netrácí nic z kvalit Legendy, právě naopak. Marii Lu se podařilo vše dostrkat na ještě vyšší úroveň, je-li to vůbec možné.

Po "zhltnutí" předchozího dílu jsem neustále přemýšlela nad tím, jak by se příběh mohl dále vyvíjet. V něčem jsem se trefila, v něčem jsem byla naprosto mimo, ale jedno je jasné. Příběh si zanechal svou originalitu a v ničem netěží z Hunger Games a jiných úspěšných dystopií. Prostě běží svým vlastním směrem, nad hranicemi myslitelného.

Nyní jsme dostali příležitost prozkoumat všechny charaktery opravdu do hloubky a na scéně se objevují i nový hrdinové. Má oblíbenkyně Tess konečně dospěla a dozvíme se i několik střípků z její minulosti, ke slovu se dostane i Keade. Je opravdu těžké si nezamilovat nového Elektora, Andena. Marie prostě ví, kam se svými postavami směřovat a jak jim dát vlastní duši. Někteří z nich se chovají předvídatelně, druzí právě naopak. Jeden velký plus ale mají společný, vždy jednají reálně. Fenomén neztrácí svou svižnost a pořád se něco děje. To "něco" je z 90% naprosto neočekávatelné a mně se při otáčení stránek neustále tajil dech. A ten konec knihy mi dech nezatajil, nýbrž doslova vyrazil.

Politická zápletka neustále nabírá na důležitosti a s každou větou vnímáme sílící chaos, ve kterém se republika zmítá. Neustále mi v hlavě poletovala myšlenka, zda má vůbec cenu republiku zachraňovat a jestli by nebylo jednodušší nechat ji padnout a vybudovat znovu od začátku. Vztah Daye a June se neustále prohlubuje a čelí mnoha zkouškám. Oba dva hrdiny více poznáme. Velkým kladem knihy je pro mě samotná June. Většina dívčích postav v knihách je nezajímavá a nezkušená, chová se hystericky a nesmyslně. Snad každý měl někdy chuť vrazit hrdince knihy pár facek. June taková není. Má svou osobnost a svůj cíl, ani jedno z toho rozhodně není jednotvárné a nudné. Konečně někdo charismatický a neobyčejný v hlavní roli.

Legenda byla legendární, z Fenoménu se pro mě stal fenomén. Stane se třetí a poslední díl, Šampion, šampionem mezi knihami? Já doufám, že to tak bude. Má k tomu nakročeno. Pět bodů z pěti je příliš málo. Fenomén ode mě tedy získává zasloužené číslo 6. 6/5 je výborný výsledek, nemyslíte? Jestli jste tuhle knihu ještě nečetli, koukejte to jít dohnat. Nevíte, o co vlastně přicházíte. A já běžím urychleně do knihkupectví pro Šampiona. ;)

+

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 26. srpna 2014 v 16:39 | Reagovat

Moc rada bych si precetla celou serii :)

2 Barb Barb | Web | 29. srpna 2014 v 13:43 | Reagovat

Ahoj, nominovala jsme tě na TAG: Liebster Blog Awards. Pokud nemáš zájem nebo už jsi tag dělala, tak se nemusíš účastnit :)

PS: Fenomén je úžasná kniha, celá série patří k nejlepším dystopiim, které jsem kdy četla!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama