Hon - Andrew Fukuda

20. srpna 2014 v 14:00 | Tisa |  Knižní recenze
Název: Hon
Autor: Andrew Fukuda
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 302 - brožovaná
Rok vydání: 2014
Cena: přibližně 299 Kč

Obálka:


Úvod do děje:

Hlavním hrdinou tohoto originálního a svižného příběhu je zástupce vymírajícího druhu ludí (slangově glupanů), přežívající ve světě ovládnutém upíry. Hra na přežití má ale velmi přísná pravidla, mimo jiné například nesmát se, nepotit se, netřást se zimou... Stačí jediná chyba a můžete se stát svačinkou kteréhokoliv spolužáka. S tímhle rizikem bych se radši moc nezbližovala, a hlavní hrdina se mnou očividně souhlasí. Asi se divíte, proč jsem vám neřekla jeho jméno. To bude tím, že u upírů se nic jako jméno nevyskytuje, a herec se role musí držet za každých okolností.

Poklidný život plný předstírání a falešných plastových špičáků naruší plán vládce upírů, vypustit mezi hrstku šťastných vylosovaných malé množství glupanů, protože pro upíry neexistuje nic chutnějšího, než je člověk. (Této lahůdky se jim však nedostává, protože zbývající lidé by se dali spočítat pomocí prstů na rukou. Navíc, většina z nich je využívána k experimentům ve vědeckých ústavech.

Jakoby náhodou je jedním z vylosovaných právě náš lidský přítel. Bude v jeho silách utajit za vypjatých podmínek svou totožnost?

Co si myslím já?

Hon je po všech stránkách velmi kvalitní fantasy, která spolehlivě zabaví a vykouzlí při čtení úsměv na rtech. Určitě se k ní po nějakém čase znovu vrátím, ale zase nečekejte žádný zázrak. Trochu mě mrzí, že všechny vedlejší postavy blíže poznáváme až ke konci a v první polovině se autor úzce specializuje výhradně na hlavního hrdinu. Toho prozměnu zdokumentuje opravdu detailně, za to palec nahoru. Občas trochu kroutím hlavou nad jeho natvrdlostí, ale i to k němu patří a bez ní by to nebyl on. Dá se do něho bez problémů vcítit a celkově je mi jeho chování a rozhodování velmi blízké.

Vrátím-li se na malý okamžik k ději, původně jsem měla obavy, že se jedná o kratší verzi Hunger Games s výměnou pohlaví hlavní role. A to jsem se mýlila. Toto dílo je velmi specifické a "žije si svým vlastním životem", každopádně by mě nikdy nenapadlo k něčemu ho přirovnávat.

Autor si umí opravdu skvěle pohrát se slovy a jejich různými významy. Mistrně vyjádřil uvažování a plány charakteru, a i tak utajit pointu až do naprostého konce. Ten byl na můj vkus až trochu moc otevřený a ty nejzajímavější informace se nám Fukuda "obtěžoval" sdělit až nakonec, ani nemluvě o té poslední větě. :/

Jsem ráda, že jsem si Hon přečetla. Vrhá na upíry úplně jiné světlo, než například můj nenáviděný Twilight, a tak to má být. Upíři mají být nebezpeční a smrtící, žádné třpytící se diskokoule. I vám vřele doporučuji alespoň nahlédnout. Skákat nadšením asi nebudete, ale kniha vám předá spoustu jiných emocí.

Nevím jak vy, ale já rohodně s nákupem druhého dílu s podtitulem Kořist váhat nebudu. Fukuda prvním dílem své trilogie šikovně rozehrál figury a já se vážně nemohu dočkat pokračování. Neříkám, že se nen kam zlepšovat, ale i kdyby si pokračování ponechalo stejné kvality jako tento díl, budu spokojená. Trochu mi vadí, že děj byl místy mírně zmatený a přeplácaný, autor vměstnává až moc informací do krátkých úseků.

Pokud jde o hodnocení, nějakou tu chvíli jsem váhala mezi čtyřmi a třemi body. V závěru jsem usoudila, že kniha je prostě "zlatým středem". Do mé top 10 se nepropracovala, ale ani na Hon nechci zapomenout. Navíc, čtyři body dostala v mé minulé recenzi Legenda od Marie Lu, a ta byla o poznání lepší. Takže můj ortel zní:

A to velice zaslouženě.
Snad se recenze líbila a příště se můžete těšit na dystopický Dech od Sarah Crossan.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aly Aly | Web | 20. srpna 2014 v 19:36 | Reagovat

Chystáš se přečíst Nástroje smrti? Budeš dělat i recenzi?:) Kdybys ji udělala a vzpomněla si, mohla bys mi dát vědět? - Hodně otázek já vím,ale já bych si názor na tuto knížku ráda přečetla.

2 Tisa Tisa | E-mail | 23. srpna 2014 v 16:24 | Reagovat

[1]:
Ahoj. :) Nástroje smrti jsou jedna z mých nejoblíbenějších sérií a na recenzi se chystám, snad se dostanu ke všem dílům. Ještě jsem nedočetla dva poslední a jsem pořádně napjatá, jak to dopadne. :)

Určitě dám vědět a zkusím to trochu uspíšit. :-D

3 Ivcca Ivcca | Web | 23. srpna 2014 v 17:28 | Reagovat

Hon jsem si koupila nedávno, ani jsem jeho přečtení neplánovala, ale nakonec jsem prostě neodolala. Trochu mě mrzí, že je to zase série, jelikož poslední dobou mě hned několik sérií poměrně zklamalo. Tak uvidíme, co se z toho vyklube :)

4 mujmaly-tajnysvet mujmaly-tajnysvet | Web | 23. srpna 2014 v 18:35 | Reagovat

Hrozne bych si to chtela precist:-)

5 Tisa Tisa | E-mail | 23. srpna 2014 v 20:44 | Reagovat

[3]:
Ivcca - tak "figurky" jsou pro druhý díl rozehrané celkem dobře a i kdyby kvalita dvojky oproti prvnímu dílu klesla, stejně je podle mě o co stát.

[4]:
m.m.t. - Být tebou, tak se nerozmýšlím. :) Hon je skvělá četba po všech stránkách a Fukuda si umí opravdu dokonale pohrát s napětím. Zkus to, podle mě se ti Hon bude líbit. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama