Legenda - Marie Lu

17. srpna 2014 v 12:13 | Tisa |  Knižní recenze

Základní informace:

Název: Legenda
Autor: Marie Lu
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 281 v pevné vazbě
Rok vydání: 2013
Cena: Od 259 Kč

Obálka:


Úvod do děje:

Legenda má (což je u tohoto žánru poněkud nezvyklé, ale o to více originální) dva pravidelně se střídající vypravěče.

Prvním z nich je sympatický Day (vlastním jménem Daniel Altan Wing), zhruba patnáctileté dítě ulice. Na první pohled se jedná jen o pouličního zlodějíčka, ovšem záhy zjišťujeme, že Day je nejhledanější zločinec Republiky. Jeho cílem je zastavit válku, ve které přišel o otce a zabránit tak dalším ztrátám na životech. (Likvidace skladů se zbraněmi, sabotáže vojenských operací...) Vždy se drží jedné zásady: Nikdy nezabíjet. Oproti Republice má jednu obrovskou výhodu. Nikdo nezná jeho pravé jméno, nikdo neví, jak vypadá, neznají jeho otisky prstů... (To má velmi zajímavý důvod, jenže složitý na vysvětlování, takže si na něj počkejte do knížky. :D )

Druhým vypravěčem je jeho naprostý protiklad, stejně stará dívka z dobré rodiny a s těmi nejlepšími předpoklady, June. Studuje na nejlepší univerzitě ve státě, přestože je 4 o roky mladší než její spolužáci a je označována jako Zázračné dítě republiky. Vzhledem k tomu, že její rodiče zahynuli při autonehodě, stará se o ní její milovaný starší bratr, voják Metias.

Při záhadném incidentu při hlídkování u nemocnice Metias tragicky umírá a z jeho vraždy je obviněn právě Day. June je vyslána na misi Daye vystopovat a zajmout. Ale je Republika opravdu tou stranou, za kterou má bojovat? Je čas na pochyby?


Co si myslím já?

Kniha mě už na první pohled zaujala neobvykle zpracovanou obálkou. Název je sice poněkud nevýstižný, ale to je jen drobný nedostatek. Dalším plusem jsou hrdinové. Do postav se dá velmi snadno vcítit, ale je velmi těžké předvídat jejich chování a rozhodnutí v budoucnu. Za to také dávám palec nahoru, opravdu nesnáším, když je mi od poloviny knihy jasné, jak dopadne.

Úplně největším kladem díla je autorčina práce s hlavními postavami. Day i June mají jiné pohledy na svět a zcela jiné vyjadřování, což je markantně promítá v jimi popisovaných kapitolách. Pozorný a vnímavý čtenář je téměř z každé z vět schopen poznat, kdo je jejím autorem. Jedním slovem geniální.

Samotný děj knihy je velmi zajímavý a plný zvratů i na místech, kde by je nikdo nečekal. Já osobně jsem knihu přečetla jedním dechem a od té doby toužebně očekávala vydání dalšího dílu. V knize najdeme akční i klidná místa prolínající se natolik dokonale, že se snad nikdo nemůže začít nudit. Autorce se také podařilo skvěle a bez průtahů nastínit prostředí a politickou situaci, jež téměř nepozorovaně ovlivňují příběh a dokreslují neustále se měnící atmosféru.

Žádnou knihu ale nemůžeme přechválit a ani u téhle to neudělám.
Prvním mínusem jsou pro mne Dayovy sny v okamžicích, kdy je omráčený nebo uspaný sedativy. Samy o sobě jsou dobře napsané a v celé knize jsou dva nebo tři, takže sice pěkně doplní atmosféru, ale ani nenudí. Pocházejí z jeho dětství a jsou plné vzpomínek na rodinu. Jejich problémem je jistá neurčitost a zmatenost. Jsou to jen sny, nebo se část z nich někdy opravdu stala?

Další vadou jsou pro mě nedokreslené vedlejší postavy. Práce s těmi hlavními je sice bezchybná, ale je třeba věnovat se i těm méně důležitým. Velmi ráda bych se dozvěděla něco víc třeba o Tess, nebo o Johnovi. Ani tak nejde o charakter, o tom přeci jenom zjstíme dost, ale spíše mám na mysli jejich soukromou minulost.

Po dlouhém váhání jsem se rozhodla Legendě udělit 4 knižní body. Na 5 jí něco málo chybí. Dala bych i 4,5, jenomže moje bodovací logo je kniha a knihy se přece ničit nemají, natož nějakou roztrhnout vejpůl...
Možná se pěti bodů dočká některý ze dvou dalších dílů (Fenomén a Šampion) Uvidíme. :)


Tak snad se recenze líbila a příště se můžete těšit na knížku Hon od Andrewa Fukudy. :) Budu ráda za každý komentář k mé recenzi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 chaera chaera | Web | 17. srpna 2014 v 14:40 | Reagovat

Knihu jsem četla a je úžasná :-). Asi si ji znovu přečtu, protože si už moc nepamatuji děj :D jinak, máš moc pěkný blog :-)

2 Tisa Tisa | E-mail | 17. srpna 2014 v 15:44 | Reagovat

[1]:
Moc děkuji za pochvalu. :D
Legenda je vážně skvělá a musím někdy udělat recenzi na i druhý díl. :) Hlavně jsem ještě nepřečetla ten třetí, musím to urychleně napravit. :)

3 Ivcca Ivcca | Web | 17. srpna 2014 v 17:07 | Reagovat

Pěkná recenze! :) Jsem zvědavá, jak se Ti budou líbit ty další díly. Asi se do této knihy nakonec také pustím.. Jsem zvědavá jaké to bude v porovnání s HG nebo s Divergencí - jestli budu alespoň z poloviny tak nadšená jako u nich :)

4 Tisa Tisa | E-mail | 23. srpna 2014 v 20:46 | Reagovat

[3]:
Moc děkuju za pochvalu. :) Hunger Games je sice výrazně lepší, ale i tak je o co stát. :) Bohužel to není čtení na dlouho, jenom 3 krátké díly. :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama