Rozhovor s Míšou Burdovou

29. srpna 2014 v 13:20 | Tisa |  Rozhovory
Míša Burdová je jedna z nejlepších současných českých spisovatelek. Narodila se 8. září 1989. I přes svůj nízký věk má na kontě již devět knih, některé z nich se již dočkaly svého vydání i v zahraničí. K tomuto obrovskému úspěchu jí samozřejmě gratulujeme.

Vydání dlouho očekávaného čísla 10 s názvem Volání sirény - Prokletí se s každým dnem blíží. Nevím, jak jste na tom vy, ale já už mám tenhle super kousek objednaný a už se nemůžu dočkat. Smějící se I vy tak můžete učinit ZDE.

Miluje zvířata, kreslení, rekreační potápění a také knihy - především fantasy literaturu. Své debutní dílo - Poselství jednorožců - začala psát již v 16ti letech. Třetí díl této úžasné série (Záchrana Lilandgarie)se umístil na 3. místě v ceně dětí ankety SUK za rok 2009.

Ale proč Vám to tady vlastně vykládám, však vy ji určitě znáte. :) K mé obrovské radosti se rozhodla zodpovědět mi několik otázek, a to nejen o knihách. :) Tak jdeme na to. :)

Míša Burdová se svým psím miláčkem jménem Jessík. :)
Ukázka výtvarné tvorby - Gryf Roliand a moje oblíbenkyně Terien ze série Křišťály moci.
A teď už nebudu zdržovat a jdeme na slíbený rozhovor:


T: Moje první otázka je asi trochu stereotypní, přesto ji musím vynést. Tvé knihy jsou velmi oblíbené a Poselství jednorožců již dokonce překročilo hranice naší země. Jaký je to pocit? Doufala jsi na začátku v takový úspěch? :)

Míša:
Můžu říct, že jsem doopravdy šťastná! Mám obrovskou radost, že si mé knihy vedou tak dobře a že Jednorožci získávají stále nové a nové úspěchy! Na začátku by mě to vůbec nenapadlo, ačkoli mě zahraničí začínalo pomalu lákat. Právě teď pracuji na čím dál větší propagaci právě v zahraničí.


T: Co je podle tebe na každé knížce tím nejdůležitějším?

Míša:
To je těžká otázka, já bych řekla, že snad všechno je důležité :-D Ale já si hodně zakládám na postavách, které mě baví, na ději, a protože píšu fantasy, tak hodně také na dané zemi, kde se příběh odehrává. Baví mě tvořit nové světy. Podle mě by také v každé knize nemělo chybět napětí, vtip, dobrodružství a láska.


T: Čtenáři mého blogu jsou z velké části amatérští spisovatelé, kteří se ve volných chvílích snaží vytvořit svůj vlastní fantastický svět, jeho hrdiny a příběhy. A bylo by ode mne sobecké, kdybych se od tebe alespoň nepokusila vymámit nějaké ty rady. Co bys nám jako začátečníkům doporučila? Jak začít psát a co je podle tebe na příběhu důležité? Na čem si dát záležet?

Míša:
Nejlepší rada, kterou jsem kdy asi dostala a kterou se snažím řídit neustále, je nebát se rukopis mazat a přepisovat. Pokud vás baví psaní, máte příběh, tak směle do toho! Nechte svou fantazii, aby vás vedla a pište a pište… Ale potom je důležité si po sobě příběh nejméně 3x přečíst a zahodit lítost nad tím něco umazat, i kdyby to měla být celá kapitola. Mně to na začátku dělalo velký problém, ale nakonec jsem zjistila, jak je to užitečné.


T: Kam chodíš na tak skvělé náměty ke knihám? Potřebuješ klid a čas na přemýšlení, nebo se ti prostě jen tak zčista jasna objeví v hlavě?

Míša:
Obojí je správně :) Když vymýšlím příběh, může to trvat i týdny a já kolem sebe potřebuju opravdový klid, často chodím do přírody nebo si pouštím inspirující hudbu (naprosto úžasný je soundtrack k Transformers, vážně!). No a někdy se stane, že mě příběh napadne zčistajasna! Trvá to jen pár minut a vím celý děj.


T: K jaké knížce se vždy ráda vracíš a můžeš ji číst stále znovu?

Míša:
Ráda čtu nové a nové knihy, takže pokud knihu přečtu jednou, jdu hned na novou, většinou ji po druhé nečtu. Ale jsou výjimky, například třetí díl Harryho Pottera jsem v době jeho vydání přečetla asi 3x a moje hodně oblíbená je Sabriel od Gartha Nixe, tu jsem četla také 3x. Hodně mi v srdci uvízl také Pytel kostí, bylo to ale tak strašidelné čtení, že ho podruhé číst určitě nebudu :D


T: Je těžké, rozloučit se na konci knihy s postavami, kterým jsi vdechla život a vytvářela jsi jim životní cesty?

Míša:
Ano, vždycky je to těžké. Je to smutek a lítost nad tím, že je opravdu konec a musím se se všemi rozloučit, ale zároveň mám radost a cítím úlevu, protože jsem to napsala přesně tak, jak jsem chtěla a můžu se těšit zase na nový příběh.


T: Nedílnou součástí příběhu jsou i postavy, a správná postava by měla mít ty správné vlastnosti. Jaký charakter by podle tebe měla dostat do vínku hlavní hrdinka či hrdina, aby byli u čtenářů oblíbeni?

Míša:
To se myslím dnes nedá určit. Dnes jsou oblíbení jak chrabří hrdinové, tak krvelační upíři nebo oduševnělí zabijáci. Stejně tak je to u ženských hrdinek. Hlavní je podle mě postavu správně vykreslit, ukázat, proč se chová tak a tak, ukázat její silnou stránku ale i zranitelnost. Prostě si s ní pohrát.


T: Moje poslední otázka. Všichni tví fanoušci toužebně očekávají vydání tvé nejnovější knihy. Prozradila bys nám k Volání sirény něco víc? Navnaď nás trochu.
Míša:
Moc toho nepovím :D Volání sirény je o touze. Je to o lásce, která se nikdy neměla zrodit. A také o velké zradě a nenávisti. Larissin život netvořilo nic než nenávist, dokud se nerozhodla vystoupit z moře a žít mezi lidmi. Dokáže se vypořádat se svou lidskou stránkou? Dokáže odolat muži, který je prokletý?A jsme na konci. :) Já Míše mockrát děkuji, že si na nás našla čas a poskytla nám zajímavý rozhovor. Přeji jí hodně štěstí a mnoho dalších úspěchů. :) Doufám, že i Vy jste se něco nového a zajímavého dozvěděli. A teď nezbývá nic jiného, než čekat na Volání sirény. Alespoň si trochu zpestříme začátek školního roku, no ne? A snad nás ani jedenáctá Míšina kniha nenechá dlouho čekat. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 29. srpna 2014 v 18:49 | Reagovat

Skvělý rozhovor, zajímavý :)) Docela jsem se zamyslela, že bych si Míšiny knížky mohla přečíst :)

2 Tisa Tisa | E-mail | Web | 30. srpna 2014 v 20:14 | Reagovat

Určitě doporučuji, její knihy jsou pro mě na špičce české fantasy. Obzvláště povedená je podle mě série Křišťály moci, ta se mě osobně líbila nejvíce. Každopádně za přečtení stojí všechny. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama