Čarodějnice z Hexhall - Rachel Hawkins

1. září 2014 v 15:43 | Tisa |  Knižní recenze

Žádné anotace, které jsou součástí publikovaných recenzí, nejsou oficiální. Sestavila jsem je já a spoilery zasahuji obvykle max. do prvních 40ti stran. (Obvykle mnohem méně, než oficiální) Pokud se chcete spoilerům vyhnout, doporučuji anotace přeskočit.


Název: Čarodějnice z Hexhall
Autor: Rachel Hawkins
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 240
Rok vydání: 2011
Cena: 199 Kč

Obálka:


Úvod do děje:

Sophie Mercerová by se možná na první pohled mohla zdát jako běžná středoškolačka, ale opak je pravdou. Po otci, kterého nikdy neviděla, zdědila magické schopnosti, které ovšem občas nedokáže ovládat. Například se pokoušela přinutit učitele, aby zapomněl na test z matematiky. Ten si ale po jejím zásahu nebyl schopen vybavit ani vlastní jméno... Po několika podobných náhodách nemá rada starších na výběr a posílá Sophii do speciální školy zvané Hecate Hall, zkráceně Hexhall. (to je takový úřední termín pro ústav určený pro všechny nedospělé magické bytosti, jimž se síla vymyká z rukou) Kromě kouzelníků tady ovšem najdete i lykantropy, víly a také jednu neblaze proslulou upírku, Jennu.

Sophie si Jennu oblíbí a nedokáže pochopit, proč se jí ostatní straní. Její minulost ale není tak neposkvrněná, jak se zdálo... Navíc má Soph dost svých vlastních problémů, například konflikt s mocnou Elodie...

Co si myslím já?


Na první pohled na mě knížka nijak zvlášť nezapůsobila. Název sice výstižný, ale neoriginální, obálka nic moc (preferuji obaly bez obličejů či postav) a navíc až je knížka příliš tenká. No uznejte sami, první díl má pouhých 240 stran. Ovšem máme k dispozici ještě dva další díly, (Démon z Hexhall a Bitva o Hexhall) Všechny tři nám dohromady dají něco okolo 720ti stránek, a to už se číst dá, co mysllíte? Samotný úvod do děje byl poněkud chaotický. Sophiino vyprávění vlastní minulosti se prolíná s popisem současnosti, což není úplně nejlepší kombinace.S trochou snahy se v tom ale vyzná každý. :) Jakmile se mi ale podařilo trochu se zorientovat, můj názor na knihu rapidně stoupl.

Přestože znám mnoho knih s podobnými motivy, toto dílo je opravdu originální a Rachel Hawkins nám mistrně ukazuje, jak vidí čaroděje ona. Setkala jsem se i s několika názory na téma, že Sophie Mercerová je vlastně Harry Potter v sukni. Chyba! Několik podobností by se sice našlo, leč nejde o nic závažného. Obě série popisují osudy mladých kouzelníků a není úplně snadné napsat na toto téma dvě naprosto odlišné knihy. Podle mě se to celkem vydařilo.

Velkým plusem jsou pro mě propracované charaktery. Máme možnost vidět vedlejší hrdiny jen a pouze očima Sophie, nemíchají se nám do toho žádné vnější vlivy, tudíž můžeme bez problému pochopit pocity a rozhodnutí hlavní hrdinky. Některým charakterům se vlastnosti promítají do stylu vyjdřování, což nebývá úplně obvyklé. Pokud jde o Sophie samotnou, jako vypravěčka mi opravdu vyhovovala. Není nijak přehnaně dokonalá a neleze na nervy, jako spousta podobných hrdinek.

Autorka umí opravdu živě popisovat prostředí, osoby i situace, jenže pokulhává u popisů předmětů. Kolikrát si jednotlivými větami vlastně protiřečí. Vadilo mi i nadměrné používání příměrů. Jednou nebo dvakrát je to fajn, ale když u popisu jediných šatů (a navíc cizích) zjistíme, že jsou, jako kdyby pocházely z pohádky, třpytí se, jako kdyby byly pošité perlami, zdá se mi to poněkud přemrštěné. Naštěstí toho není tak moc.

Po dějové stránce je příběh kvalitní, konec je sice otevřený (jak jinak, musí nás navnadit na druhý díl), ale hlavní zápletka je vyjasněna, byť jen okrajově. Věřte mi však, že v druhé části bude rozebrána podrobněji. :) Čarodějnice z Hexhall je odlehčená fantasy plná skvělých vtípků (nejvtipnější je dvojka, ale i tak...), emocí a kouzel. Srdcovka z toho asi nebude, ale přesto na ni jen tak nezapomenu. Mám za sebou i druhý a třetí díl, s těmi jsem též nemálo spokojená a brzy možná napíšu pár řádků i o nich. A teď k hodnocení. Na pět to nevypadá, tři je moc málo, tak to zaokrouhlíme na slabší čtyřku. :) Rachel Hawkinsová si ji za svou fantazii bezesporu zaslouží. :)


A na příště pro vás chystám recenzi na zajímavý Kostičas od Samanthy Shannon. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama