Kostičas - Samantha Shannon

17. září 2014 v 20:14 | Tisa |  Knižní recenze

Základní informace:

Název: Kostičas
Autor: Samantha Shannon
Nakladatelství: Host
Počet stran: 473
Rok vydání: 2014
Cena: 359 Kč

Obálka:Úvod do děje:


Devatenáctiletá Paige Mahonneyová je na první pohled pouhou zaměstnankyní kyslíkového baru v paralelní budoucnosti. Tuto identitu však použivá jen jako krytí pro své pravé zaměstnání. Jako jedna z mála vyvolených lidí je schopna vidět za hranice reality a patří k takzvaným vidoucím, konkrétně k nejvzácnějšímu typu obdařených tímto nadáním, ke krajinochodcům. Díky tomuto daru už od dětství patří k tajnému gangu vidoucích s názvem Sedm pečetí, kde je naše hrdinka známa spíše jako Bledý snílek.
Její schopnosti s sebou ale přinášejí nebezpečí. Vládní režim by nejraději vymýtil všechny obdařené z povrchu zemského. Úloha vidoucích je ovšem možná větší, než by se na první pohled zdálo. A jak se Paige dokáže vyrovnat se životem ve světě, kde páchá zločin i tím, že je naživu?

Co si myslím já?


Dlouho jsem váhala, mám-li si Kostičas vůbec pořídit. Spousta přátel mi ho doporučovala, ovšem já většinou na rady nedávám a knihy, které jsou právě teď ve velké oblibě veřejnosti, mě povětšinou příliš nenadchnou. Například nechápu nadšení z do nebe vynášeného výtvoru Johna Greena: Hvězdy nám nepřály. Po několika měsících zájem o Kostičas trochu opadl a já se odhodlala to zkusit. Koneckonců, nebylo co ztratit. A taky jsem nic neztratila.

I přes svůj nemalý rozsah patří Kostičas spíše ke svižnějším fantasy/sci-fi (je tak nějak na pomezí těchto dvou žánrů), kde člověk v podstatě ani nemá šanci si najít čas, aby se mohl poklidně nudit. Děj je místy až přemrštěně komplikovaný a vyžaduje naprosté soustředění, je velmi snadné zamotat se do příběhu i přes víceméně primitivní časovou linii. Její jednoznačnost u téhle knihy v žádném případě není na škodu, jinak by na mě působila poněkud chaoticky. Kostičasu chybí určitá jednoduchost, typická například pro Hunger Games. Zápletka je prostě nepřehledná změt uzlíků a smyček, jejíž rozplétání je sice náročné, každopádně v závěru všechna ta dřina za vynaložené úsilí opravdu stojí.

Body navíc u mě autorka získala za skvěle propracované a reálně smýšlející charaktery. Zpočátku jsem ve jménech vedlejších postav trochu tápala, naštěstí to netrvalo dlouho a člověk brzy pochopí, kdo bude pro další dění opravdu důležitý a stojí za zapamatování. Někteří hrdinové se mi ovšem zdáli až přespříliš výrazní. Natolik, že zatlačovali ostatní s neméně podstatnou úlohou do pozadí. Po této stránce jsem jinak opravdu spokojená a Samantha předvedla vskutku excelentní výkon.

Malý problém vidím v uspořádání vyprávění. Dobrých 90% děje se točí okolo současnosti, ovšem Paige často děj prokládá vyprávěním svých vzpomínek. Na ty si samozřejmě stěžovat nechci, právě naopak. Časem mi připadaly mnohem lepší, než hlavní téma knihy a nemohla jsem se jich dočkat, díky tomu jsem místy hlavní události hltala jen letmo a vskrytu přemýšlela, na co asi bude Paige myslet příště.

Vidoucí si časem vyvinuli svůj vlastní slang, který se dá bez problémů pochopit i za pochodu, ovšem i kdyby si někdo nějaké slovíčko nemohl vybavit, na konci najdeme přehledný slovníček. Sice nechápu, proč jsou zde uvedena i slova, jež se v knize vůbec neobjevila, ale tak jako tak je to zajímavý bonus. Kdo chce zjistit, co nebo kdo je anton, kočena, ferblák, nebo třeba machl, měl by sem určitě zabloudit. :) Co mě ovšem dost zklamalo, byla neohrabaně vložená nudná a nezáživná lovestory. Autorka očividně patří mezi takové, kteřé si myslí, že bez romantiky to není kniha. Inu, někdo je možná proti, ale něčemu takovému je třeba buď dát více prostoru, nebo to zcela vypustit, čemuž bych v tomto případě dala přednost.

Tak si to shrneme: Kostičas je po všech stránkách dobrá kniha, ikdyž jsou určité pasáže moc natěstnány do sebe. Pokračování tohohle kousku do svého repertoáru do budoucna určitě zahrnu. Pokud jste knihu ještě nečetli a máte chuť na něco akčního a zároveň trochu k přemýšlení, mohlo by to být právě to, po čem pátráte. Ode mě má Kostičas tři knižní bodíky, což je opravdu slušný výsledek.


A na příště pro vás chystám recenzi na ne moc známou originální fantasy dílko s názvem Paranormálové: Zlodějka duší od Kierstin White. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maťa Maťa | E-mail | Web | 17. září 2014 v 20:52 | Reagovat

Skvelé! Konečne niekto, kto to berie ako priemernú knihu. Hallelujah, nie som sama :D

2 Ivcca Ivcca | Web | 18. září 2014 v 11:23 | Reagovat

Další z kladných recenzí na tuto knihu :) Také se chystám na čtení. Hezky napsáno.

3 Tisa Tisa | 18. září 2014 v 16:53 | Reagovat

Maťa - Tak alespoň někdo další. :) Povětšinou jsem zatím narazila na čtenáře, kteří byli z Kostičasu úplně u vytržení. Špatné to není, ale do nebes to vynášet nebudu. ;)

Ivcca - Moc děkuju za pochvalu. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama