Rozhovor s Marissou Meyer - český překlad

18. září 2014 v 17:04 | Tisa |  Rozhovory
K mé nesmírné radosti se jedna z mých oblíbených autorek, Marissa Meyer, uvolila zodpovědět mi několik otázek. :) Rozhovor si můžete přečíst i v anglickém jazyce, ovšem pokud patříte mezi ty, kterým čeština sedí lépe, stačí si přečíst tuto přeloženou verzi. Překlad je spíše volný, ale snad jsem nijak závažně nezasáhla o smyslu vět. :)

Šestadvacetiletá americká autorka moderních přepracovaných sci-fi verzí pohádek původně začínala jako tvůrkyně fanfikcí pod pseudonymem Alicia Blade. Nakonec se však rozhodla místo nich začít tvořit svět Měsíčních kronik (The Lunar chronicles), a rozhodně udělala dobře. Marissa si v poslední době získala opravdu početnou skupinku fanoušků, a svůj podíl má i Česká republika.
Jejím debutním dílem se v roce 2012 stala "renovovaná" Popelka, nyní vlastně Cinder. Recenzi si můžete přečíst ZDE. Cinder se dočkala prozatím dvou pokračování, Scarlett (Červená Karkulka) a Cress (Rapunzel). Poslední jmenovaná pohádková postava u nás není příliš populární (snad vyjma animované pohádky Na vlásku), ale její nová verze by na tom mohle leccos změnit. Nyní čekáme na vydání čtvrtého pokračování s názvem Winter - inspirováno Sněhurkou, jak jste si asi domysleli. ;)

Marissa osobně. :) Dokonce v autentickém kostýmu Scarlett. Ona opravdu ví, jak se do postav vcítit. Doslova.
Tak já už to nebudu protahovat. Jdeme na rozhovor. :)

Interview:


Já: Kterou postavu z Měsíčních kronik sis nejvíce oblíbila?

Marissa: Pane bože, ty na mě hned na začátek vytáhneš tu nejtěžší otázku! Opravdu si nemohu vybrat. Miluji všechny svoje postavy a mám pocit, jako by v každé z nich byl malý kousek ze mě samotné. Ovšem nezábavnějším vytvořeným charakterem pro mě byla Iko, Cindeřina androidí kamarádka. Je tak nepředvídatelná, optimistická a roztomilá. Nikdy dopředu nevím, co příště řekne nebo udělá. Je zbavné psát o postavách, které nás všechny překvapují.

Já: Proč jsi se rozhodla přepisovat pohádky? Myslíš si, že staré příběhy potřebují více akce?

Marissa: Vždy jsem zbožňovala pohádky a začala jsem je upravovat už jako teenager. Myslím, že je fascinující, že můžeš dát stu různých spisovatelů ten samý příběh (viz Popelka) a skončíš se stem různých verzí. Ve starých příbězích je pořád co vysvětlovat a je tolik různých směrů, kterými se můžete ubírat. Byla to pro mě opravdu zábavná výzva, zkusit pracovat se základy něčeho dobře známého a vytvořit něco zcela nového. Není to jenom o přidání další akce, příběh se utvářel stovky let a psaní moderní verze mi jen umožnilo zamilovat se znovu od začátku.

Já: Čteš ráda knihy, nebo se věnuješ pouze psaní?

Marissa: Jasně, čtu pořád! (Možná si čtení i užívám o trochu víc, než psaní) Nejradší mám YOUNG ADULT, ale jinak čtu všechno, co má opravdu dobrý příběh. Mám ráda i životopisy a realistické knihy o tématech, která mě zajímají. Mým cílem je přečíst letos 100 knih. Zatím jsem na 69, takže si myslím, že to zvládnu.

Já: A stará známá otáza na závěr: Někteří z mých fanoušků se sami věnují psaní. Neměla bys pro nás nějakou radu jako profesionálka?

Marissa: Pište, pište pište a zase pište. Je to jako u všech dovedností. Čím více trénuješ, tím lepší se nakonec staneš. rite, write, write! Není to zrovna nejoriginálnější rada, ale určitě ta nejdůležitější. Něco jsem o tom napsala i na svém blogu, takže i vám by to mohlo pomoci: ZDE

Děkuju za rozhovor!

Já Marisse mnohokrát děkuji za přínosný rozhovor a omlouvám se za tu příšernou angličtinu. :) Snad se vám moje druhé malé interview líbilo a pokud se chcete mrknout na originální verzi, stačí kliknout SEM.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama