Rozhovor s Marissou Meyer - originál

17. září 2014 v 21:38 | Tisa |  Rozhovory
K mé nesmírné radosti se jedna z mých oblíbených autorek, Marissa Meyer, uvolila zodpovědět mi několik otázek. :) Rozhovor je zatím k dispozici pouze v anglickém jazyce, verze přeložená do češtiny bude připravena zítra. I přes mou příšernou angličtinu jsme si nakonec porozuměly.

Šestadvacetiletá americká autorka moderních přepracovaných sci-fi verzí pohádek původně začínala jako tvůrkyně fanfikcí pod pseudonymem Alicia Blade. Nakonec se však rozhodla místo nich začít tvořit svět Měsíčních kronik (The Lunar chronicles), a rozhodně udělala dobře. Marissa si v poslední době získala opravdu početnou skupinku fanoušků, a svůj podíl má i Česká republika.

Jejím debutním dílem se v roce 2012 stala "renovovaná" Popelka, nyní vlastně Cinder. Recenzi si můžete přečíst ZDE. Cinder se dočkala prozatím dvou pokračování, Scarlett (Červená Karkulka) a Cress (Rapunzel). Poslední jmenovaná pohádková postava u nás není příliš populární, ale její nová verze by na tom mohle leccos změnit. Nyní čekáme na vydání čtvrtého pokračování s názvem Winter - inspirováno Sněhurkou, jak jste si asi domysleli. ;)

Marissa osobně. :) Dokonce v autentickém kostýmu Scarlett. Ona opravdu ví, jak se do postav vcítit. Doslova.

Tak já už to nebudu protahovat. Jdeme na rozhovor. :)

Me: Which The Lunar Chronicles character do you like the most?

Marissa: Oh my, you've lead off with the most difficult question there is! It's really impossible for me to choose. I love all of my characters so much and I feel like there's a little piece of me in each of them. That said, I think the most fun character to write is Iko, Cinder's android best friend. She's so quirky and optimistic and adorable, and I'm never sure what she's going to say or do next. It's fun writing characters that surprise us!

Me: Why you decide to rewrite fairy tales? Do you think, that old stories needs more action?

Marissa: I've always loved fairy tales and I started reading retellings when I was a teenager. I think it's fascinating that you can give the same story (say, Cinderella) to a hundred differena authors and you'll end up with a hundred different versions of it. There's so much left to explore in these classic stories, and so many different directions we can take them, and it was a fun challenge for me to try and work with the bones of this well-known story but also make it something new and interesting. It wasn't about adding more action, it was about taking a story that's been around for hundreds of years and writing something new that modern audiences can fall in love with all over again.

Me: Do you like reading books, or just writing?

Marissa: Oh yes, I read all the time! (I might even enjoy reading more than writing, ha!) I mostly read young adult fiction, but I'll read pretty much anything that has a great story. I also enjoy memoirs and non-fiction books about topics that interest me. My goal for this year is to read 100 books - I'm currently at 69, so I think it's possible!

Me: Some of my fans are amateur writers. Can you give us some advice about writing books?

Marissa: Write, write, write! Like with any skill, the more you practice, the better you'll get. It's not the most original advice, but it is the most important. I also wrote a blog post recently about my best advice for aspiring writers, so that might be helpful too: HERE

Thanks so much for having me on your blog!Já Marisse mnohokrát děkuji za přínosný rozhovor a omlouvám se za tu příšernou angličtinu. :) Snad se vám moje druhé malé interview líbilo a pokud ájina zrovna nepatří mezi vaše silné stránky, zkuste mrknout na přeloženou verzi. Stačí kliknout SEM.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama