Rozhovor s Terezou Janišovou!

23. září 2014 v 18:21 | Tisa |  Rozhovory
Tak a máme tu další rozhovor, tentokrát s pořadovým číslem 3. Tereza Janišová, česká rodačka, mi odpověděla na několik otázek a já je teď můžu naservírovat přímo vám, čtenářům.

Tereza Janišová se narodila 30. května 1989 v Praze. Psaní se věnuje již od útlého věku. Známá je předevších díky fantasy trilogii Erilian. První díl této fantastické série s názvem Město čarodějů spatřil světlo světa v roce 2010 a to v nakladatelství XYZ. Od té doby jsme se dočkali dvou pokračování. Druhý díl, Kouzla na obzoru (mimochodem, jedná se o můj oblíbený), se dostal na pulty roku 2012. Trojka s podtitulem Střípky hvězd jej následovala o další dva roky později.Já: Plánovala jste již na začátku trilogii, nebo jste původně chtěla napsat jiný počet knih?

Tereza: Na začátku jsem byla ráda, že jsem vůbec napsala první knihu :D. Už když jsem ale Město čarodějů dokončovala, v hlavě se mi začala líhnout myšlenka na pokračování a novou čarodějnou generaci. Podobně to bylo i se třetím dílem, jehož první náznaky krystalizovaly už během psaní dílu druhého. Třetí díl už si tak nějak sám řekl, že by měl být tím posledním. Tři knihy, dle mého názoru, vytvářejí ze série pěkný celek, není jich málo ani moc. Číslo tři je navíc mojí oblíbenou cifrou. Má začátek, prostředek i konec ;)

Já: Kdo z hrdinů či hrdinek Vašich knih Vám nejvíce přirostl k srdci?

Tereza: Na tohle asi nemám úplně jednoznačnou odpověď. Každá ze tří hlavních hrdinek má něco ze mě samotné. Kiara (ta sedmnáctiletá) má moji tajnou romantickou duši, starší verzi Kiary jsem zase půjčila svoji organizátorskou a cílevědomou povahu ;). V Zie se asi vidím nejvíc, protože miluji cestování, poznávání nových míst a samozřejmě (a především) psaní. Fínka je mi blízká svým rychlým (až chameleoním) střídáním několika tváří, které mění dle prostředí. Pak je tu můj oblíbenec s mechanickým okem, Simeon. A samozřejmě Lyraz, který to asi nakonec vyhraje, protože to on byl úplně první erilianskou personou, kterou jsem vymyslela.

Já: Proč jste se rozhodla právě pro žánr fantasy?

Tereza: Proč ne?

Já: Čtenáři mé stránky jsou z velké části amatérští spisovatelé, kteří se ve volných chvílích snaží vytvořit svůj vlastní fantastický svět, jeho hrdiny a příběhy. Co byste nám jako profesionálka poradila do začátku?
Tereza: To, abyste hodně četli, pořád zkoušeli psát a své literární pokusy dokončovali, by začínajícímu autorovi poradil asi každý. Samozřejmě je to velice užitečná průprava, bez které se neobejdete. Já osobně bych k tomu ale ještě přidala a zdůraznila - nebuďte pouze knihomolem, ale také filmoholikem! Sledování filmů a seriálů je pro literárně aspirující jedince úžasná škola. Dívejte se na všemožné žánry - od fantasy a sci-fi, přes horory, akční střílečky a thrillery, až po béčkové romantické komedie. Všechno sledujete velice bedlivě a pozorně, utvářejte si názor, sbírejte nápady, vymýšlejte, jak byste ten a ten příběh vymysleli jinak, tak, aby Vás osobně bavil víc. A na ty filmové kousky, které vás zaujmou nejvíc, se pak dívejte mnohokrát dokola a zkoumejte je ze všech stran. Příběhy nestačí jen číst. Musíte je i slyšet a vidět. A ještě jeden úžasně převratný fakt na závěr - takzvaný spisovatelský blok je jen převlečená lenost ;)

Já: Čtete knihy, nebo je pouze píšete? Pokud je odpověď na první otázku "Ano", jaký autor je Váš oblíbený?
Tereza: "Ano" a "Neil Gaiman" ;)


Já: Vyhovuje Vám více psaní krátkých povídek, nebo právě dlouhých knih?
Tereza:
Baví mě obojí. Blíž mám k vymýšlení a psaní spíše delších příběhů, v mezičasech je ale fajn proložit tvůrčí proces něčím kratším a přenastavit si v mozku románový režim na trochu jinou literární strukturu.

Já: Poslední, a pro mě nejdůležitější otázka: Bude mít Erilian další díl s pořadovým číslem čtyři? Všichni bychom pokračování uvítali. :) Ale pokud nám to nechcete prozradit, samozřejmě chápu.
Tereza: Příští pondělí (tedy 22. září) bedlivě sledujte webové stránky a facebook Erilianu, nakladatelství CooBoo a blogu Knižní Kukátko. Chystá se překvapení…

Mockrát děkuji Tereze za přínosný rozhovor. Příště se v našem interview cyklu můžete těšit na otázky a odpovědi Petry Neomillnerové, populární české autorky fantasy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama