Tygrovo prokletí - Coleen Houck

20. září 2014 v 20:23 | Tisa |  Knižní recenze

Základní informace:

Název: Tygrovo prokletí
Autor: Coleen Houck
Nakladatelství: Cooboo
Počet stran: 406
Rok vydání: 2012
Cena: 359 Kč

Obálka:


Úvod do děje:

Kelsey Hayesová je běžná mladá americká dívka, která žije se svými rodiči. (Inu, to už je trochu zaběhlá forma na postavy, ale protentokrát ještě zamhouřím oči) Po dostudování stření školy se začne shánět po práci, aby měla z čeho financovat své vysokoškolské studium, načež se dostane jako pomocná pracovní síla do jednoho cirkusu. V přestávkách mezi prodáváním lístků a zametáním manéže se poněkud (i když jen přes mříže) sblíží jedním místním obyvatelem, přenádherným bílým tygrem jménem Ren.

Krátce před koncem její dvoutýdenní lhůty se kolem tygra začne motat indický obchodník a nabídne cirkusu jeho odkoupení za přímo pohádkovou cenu. Má totiž v plánu převézt tygra do rezervace v domovské Indii. Podivné propojení mezi dívkou a tygrem nenechá bez povšimnutí a nabídne Kelsey, aby odcestovala s ním...

Co si myslím já?

Je to už pěkně dlouho, co jsem tenhle kousek četla poprvé. Zaujal mě svou vyšperkovanou obálkou i názvem, prostě jsem neodolala. Nedávno jsem si dala re-reading, abych si trochu oživila paměť před přečtením dalšího dílu a řekla jsem si, že by si recenzi určitě zasloužil.

Na knize je až příliš jasně vidět, že vznikla za účelem poučit čtenáře o indické kultuře. Už několikrát se tento tah vydařil, viz Percy Jackson apod. U něho jsem se neustále snažila hledat propojení mezi řeckými mýty a naším světem. Tady se to ovšem s efektem trochu minulo, z faktů o indii mi toho v hlavě moc neuvízlo. Informace mi nepřipadaly příliš atraktivní, ale nepropadejte panice. I bez toho je o co stát. Zpočátku jsem se trochu ztrácela kvůli přechodu do odlišné kultury, ale netrvalo to příliš dlouho. Prostředí se mění velmi často a je obtížné se rychle adaptovat.

Trochu mi vadí přílišná pohádkovost příběhu. Se slovy jako věčné zdraví, nesmrtelnost, neomezené finance... se nedá jen tak žonglovat a brzy ztratí na svém významu. Některé postavy jsou tak nereálné, až to bije do očí. Viz kupříkladu pan Kadam. S úslovím "to je pro mě španělská vesnice" na něj nechoďte, protože by vám byl schopen všechny španělské vísky vyjmenovat a ještě je seřadit podle počtu obyvatel. Kelsey je naopak ukázkovým příkladem nevýrazné a nudné hrdinky s uvažováním: "Jejda, přetahují se o mě dva krásní mladíci. Myslím, že celý večer probrečím a pak jim dám oběma košem..." Co dodat, tenhle typ všichni známe. Ale to je naštěstí konec výčtu všech negativních stránek knihy (skoro, vždyť mě znáte) a jdeme na ty pozitivní.

Málo z toho, co se v knize odehraje, může někdo očekávat dopředu. Několikrát mi autorka svými nápady vyrazila dech a po dějové stránce kniha naplnila mé očekávání. Vliv bohů je patrný na každém kroku a dodá knize dokonalý mystický nádech. jenom škoda, že nám byli představeni jen dva nebo tři. Kdo nemá opravdu dobré znalosti, asi bude zpočátku trochu zmatený. Každopádně nejde o nic, bez čeho by se nedalo přežít. Celková atmosféra je vskutku zajímavá a dokresluje veškeré dění přesně tam, kde je to potřeba. (Už jen fakt, že to je potřeba, mluví za vše, ale nechci si zase moc stěžovat)

Druhý díl (recenze se snad také brzy dočkáte) mi přišel o kousek lepší, přece jenom už se charaktery trochu více rozvinuly a děj získal svou dynamiku a směr, kterým se ubírá. Nelituji, že jsem si Tygrovo prokletí přečetla, je to opravdu zajímavý příspěvek do knihovny.

Nebudu to protahovat, uděluji tímto Tygříkovi tři knižní body, opravdu zasloužené. Snad se recenze líbila. Budu ráda opravdu za každý komentář. :)


A abych vás trochu navnadila, mým příštím článkem nebude jen recenze, ale další rozhovor. Neprozradím vám, o koho půjde, ale dám vám několik nápověd.

- česká autorka fantasy
- 3 vydané knihy (nakladatelství XYZ)
- iniciály T. J.
- narozena 30. května 1989
- název její série začíná písmenkem E
- recenzi na žádnou její knihu jsem ještě nenapsala, ale mám to v plánu

Tak co, už víte, kdo to bude?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama